Skocz do zawartości

Dylemat: z J1 na H1 czy moze petycja o Green Card


Rekomendowane odpowiedzi

Sluchajcie, bede bardzo wdzieczna za jakakolwiek podpowiedz i rade.

Jestem obecnie na internship na 18 miesiecy. Koncze ja w listopadzie 2007. Moj pracodawca chcialby zebym zastala, zreszta ja tez tak bym chciala. I teraz sie zastanawiamy co byloby lepsze: probowac skladac petycje o green card czy lepiej moze o wize H1. A moze jakas inna wiza wchodzilaby w gre?

Ja skonczylam w Polsce Stosunki Miedzynarodowe, mam Bechelor'a, w USA jestem juz ktorys raz z kolei. Zawsze bylam na wizie turystycznej teraz mam J1. Ale nawet jak mi sie skonczy to w dalszym ciagu mam jeszcze turystyczna 10 letnia bo mi nie wykasowali. Nie wiem co mam robic a czas goni. Prosze o rady. Dzieki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku dziekuje za odpowiedzi.

Ja wiem wlasnie ze proces zielonej karty jest dosc dlugi i przyznaje kosztowny. Rozmawialam o tym z adwokatem i on oczywiscie radzi zielona karte, ja wiem dokladnie dlaczego, moze na tym troche zarobic, wiec dlatego szukam na wlasna reke pomocy.

Ja nigdy nie bylam tu nielegalnie i teraz jestem tez legalnie, pracuje teraz w USA to prawda ale mam pozwolenie na prace, poniewaz to jest internship. Pracuje na stanowisku project coordinator w firmie, i bardzo jestem zadowolona. Dlatego wlasnie chcialabym sie za czyms rozejrzec wczesniej. Zeby pozniej nie mowic sobie "a moglam". Jestem tu juz od maja wiec moglabym juz cos zaczac. Gdyby to byla zielona karta to nawet po powrocie do Polski czas by mi juz uplywal. A gdyby to miala byc H1 no to musialabym skladac papiery w kwietniu.

Co do stanowiska to mysle ze byloby to Project Manager lub Project Coordinator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku dziekuje za odpowiedzi.

Ja wiem wlasnie ze proces zielonej karty jest dosc dlugi i przyznaje kosztowny. Rozmawialam o tym z adwokatem i on oczywiscie radzi zielona karte, ja wiem dokladnie dlaczego, moze na tym troche zarobic, wiec dlatego szukam na wlasna reke pomocy.

Ja nigdy nie bylam tu nielegalnie i teraz jestem tez legalnie, pracuje teraz w USA  to prawda ale mam pozwolenie na prace, poniewaz to jest internship. Pracuje na stanowisku project coordinator w firmie, i bardzo jestem zadowolona. Dlatego wlasnie chcialabym sie za czyms rozejrzec wczesniej. Zeby pozniej nie mowic sobie "a moglam". Jestem tu juz od maja wiec moglabym juz cos zaczac. Gdyby to byla zielona karta to nawet po powrocie do Polski czas by mi juz uplywal. A gdyby to miala byc H1 no to musialabym skladac papiery w kwietniu.  

Co do stanowiska to mysle ze byloby to Project Manager lub Project Coordinator.

Co do Zielonej Karty to zadza sie, jest to sprawa dluga i kosztowna. I nigdy nie masz pewnosci, ze te Zielona Karte na 100% dostaniesz, bo decyzja jest zawsze w rekach urzednika imigracyjnego.

Co do wizy H1B to nie znam twojej sytuacji do konca, ale patrzac na to co piszesz, to mialabym bardzo duze watpliowsci czy twoja sprawa przejdzie przez USCIS. Wyksztalcenie nie pokrywa sie ze stanowiskiem pracy. W jakiej konkretnie pracujesz firmie? Mialabys byc Project Manager w zwiazku z czym?

Najlepszym oczywiscie wyjsciem byloby miec H1B i siedziec spokojnie w USA w oczekiwaniu na Zielona Karte, bo nawet po 6 latach pobytu tutaj mozesz dostac specjalne przedluzenie wizy pod pewnymi warunkami, tak, aby w USA otrzymac Green Card. Chociaz jestem pewna, ze proces na Green Card trwalby krocej niz 6 lat (chyba, ze sie cos w prawie zmieni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina dziekuje bardzo za odpowiedz. Mnie jednak wydaje sie ze do Stosunkow Miedzynarodowych i Biznesu mozna podpiac baardzo wiele stanowisk. Mozna byc koordynatorem projektow i np. zajmowac sie administracja, czyli kontaktami z rzadem, urzedem miasta, IRS.... a to jest dzialka Administracji i Dyplomacji. Mozna zajmowac sie international relations...W firmie miedzynarodowej do wyksztalcenia stosunki miedzynarodowe i dyplomacja nie bedzie to az takie trudne. Tak samo jak teraz jest to z internship. Tak mi sie wydaje.

Mnie chodzi bardziej o porade jak wam sie wydaje ktore z wyjsc byloby lepsze. Wiem ze to zalezy od sytuacji, ale moze ktos juz byl w podobnej jak moja i tez mial dylemat, i wybral pewna opcje... dlatego ciekawi mnie co najczesciej ludzie robia po wizie J1. Bo mysle ze jest naprawde wielka szansa na bycie i pracowanie tu w USA, tylko trzeba dobrze wybrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Mnie jednak wydaje sie ze do Stosunkow Miedzynarodowych i Biznesu >>mozna podpiac baardzo wiele stanowisk.

Sluchaj Kariny po tobie sie wydaje a ona wie bo sie tym zajmuje. INS/DOL moze sie wydawac jeszcze inaczej, a oni w tym wszystkim sa najwazniejsi. Poczytaj sobie fora imigracyjne a zobaczysz jak sprawdzaja te sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina dziekuje bardzo za odpowiedz. Mnie jednak wydaje sie ze do Stosunkow Miedzynarodowych i Biznesu mozna podpiac baardzo wiele stanowisk. Mozna byc koordynatorem projektow i np. zajmowac sie administracja, czyli kontaktami z rzadem, urzedem miasta, IRS.... a to jest dzialka Administracji i Dyplomacji.  

TAK, TYLE ZE DO TAKICH KONTAKTOW NIE JEST POTRZEBNE WYKSZTALCENIE WYZSZE. TO PO PIERWSZE. A PO DRUGIE KIERUNEK STUDIOW MA BYC ZGODNY ZE STANOWISKIEM. JAK SLOWO DAJE BYLBY TO PIERWSZY PRZYPADEK KIEDY SLYSZE, ZE KTOS KTO SKONCZYL STOSUNKI MIEDZYNARODOWE BEDZIE KOORYNATOREM PROJEKTOW I BEDZIE SIE ZAJMOWAL ADMINISTRACJA. TO, ZE MYSLISZ, ZE MOZESZ P[RACOWAC NA WIELU STANOWISKACH, BO MASZ TAKIE A NIE INNE WYKSZTALCENIE, TO NIE ZNACZY, ZE BEDZIE TO SPELNIAC WYMOGI ABY DOSTAC WIZE H1B.

ADMINISTRACJA O DUZE SLOWO I WIELE SIE POD NIM MIESCI, JAKKOLWIEK WEDLUG 'BIBLII' KONTAKTY Z MIASTEM, IRS ITD. NIE WYMAGAJA WYKSZTLCENIA WYZSZEGO TYLKO STANOWISKO MOZE BYC PROMOTED NAWET JESLI KTOS MA HIGH SCHOOL ALE MA NP. EXPERIENCE.  

When an opening in administrative services management occurs, the office manager may be promoted to the position based on past performance. In large organizations, however, administrative services managers normally are hired from outside and each position has formal education and experience requirements. Some administrative services managers have advanced degrees. (CZYLI JUZ TU JEST ZAZNACZONE, ZE TYLKO NIEKTORE ZAWODY ZWIAZANE Z ADMINISTRACJA WYMAGAJA DEGREE)

Specific requirements vary by job responsibility. For first-line administrative services managers of secretarial, mailroom, and related support activities, many employers prefer an associate degree in business or management, although a high school diploma may suffice when combined with appropriate experience. For managers of audiovisual, graphics, and other technical activities, postsecondary technical school training is preferred. Managers of highly complex services, such as contract administration, generally need at least a bachelor’s degree in business, human resources, or finance. Regardless of major, the curriculum should include courses in office technology, accounting, business mathematics, computer applications, human resources, and business law. Most facility managers have an undergraduate or graduate degree in engineering, architecture, construction management, business administration, or facility management. Many have a background in real estate, construction, or interior design, in addition to managerial experience.

Mozna zajmowac sie international relations...W firmie miedzynarodowej do wyksztalcenia stosunki miedzynarodowe i dyplomacja nie bedzie to az takie trudne.

? HM... STOSUNKI MIEDZYNARODOWE I DYPLOMACJA NIE OZNACZAJA, ZE KTOS DOSTANIE WIZE H1B, BO FIRMA JEST MIEDZYNARODOWA. TU MUSZA BYC SPELNIONE 3 WARUNKI (MINIMUM):

1. WYKSZTALCENIE MUSI BYC ZGODNE ZE STANOWISKIEM

2. STANOWISKO STANDARDOWO MUSI WYMAGAC WYKSZTALCENIA WYZSZEGO (DLA POROWNANIA: DYREKTOR ODDZIALU BANKU - TO STANOWISKO NIE WYMAGA WYKSZTALCENIA WYZSZEGO WG USCIS....)

3. ZAWOD MUSI BYC SPECIALTY OCCUPATION

TE WSZYSTKIE 3 WARUNKI MUSZA BYC SPELNIONE.

Tak samo jak teraz jest to z internship. Tak mi sie wydaje.

INTERNSHIP TO BAJKA W POROWNANIU Z H1B. ABY WYJECHAC NA INTERNSHIP MOZNA MIEC SKONCZONA STUDIA PRAWNICZE I MIEC INTERNSHIP W HOTELU JAKO RECEPCJONISTA... CZEGO NIE SPOTYKA SIE NA H1B ....

ZNAM SETKI PRZYPADKOW KIEDY KSIEGOWY MAJACY LICENCJE CPA W USA ALBO PROGRAMISTA KOMPUTEROWY NIE BYLI ZALICZENI JAKO SPECIALTY OCCUPATION I SPRAWA BYLA PRZEGRANA PRZED AAO.

http://www.uscis.gov/graphics/lawsregs/adm...505_22d2101.pdf

(W POWYZSZEJ SPRAWIE UZASADNIONO ZE ZAWOD NIE JEST ZAWODEM SPECJALNYM)

http://www.uscis.gov/graphics/lawsregs/adm...505_21d2101.pdf

http://www.uscis.gov/graphics/lawsregs/adm...505_01d2101.pdf

(TU MASZ POKAZANE, ZE NIE KAZDE WYKSZTALCENIE SPELNIA WYMOGI USCIS JESLI JEST TO TYLKO 'PODPORZADKOWANIE' DO ZAWODU)

Mnie chodzi bardziej o porade jak wam sie wydaje ktore z wyjsc byloby lepsze.

A MNIE SIE WYDAJE, ZE TRZEBA BY SIE ZASTANOWIC CZY SA JAKIEKOLWIEK SZANSE ABY UBIEGAC SIE O WIZE H1B A POTEM BRAC TE OPCJE POD UWAGE. JESLI NIE MA DLA CIEBIE STANOWISKA PRACY KTORE BYLOBY ZGODNE Z WYKSZTALCENIEM TO WYBOR H1B JEST TYLKO STRATA PIENIEDZY. KAZDY ADWOKAT WEZMIE TWOJA SPRAWE, BO NIKT NIGDY NIE DA CI GWARANCJI, ZE WIZE DOSTANIESZ, TYLKO BEDZIE POTWIERDZAL TWOJA WERSJE WIELU ZAWODOW ITD. JAK DOSTANIESZ RFE I TAM WYPUNKTOWANE CO MASZ DOSLAC, TO ADWOKAT ZMIENIA STRATEGIE I MOWI 'SORRY'.

JA NIE MOWIE, ZE NIE MA DLA CIEBIE ZAWODU - NA PEWNO JEST TYLKO TRZEBA MADRZE ZDECYDOWAC JAKI WYBRAC ABY PRZESZLO TO PRZEZ USCIS.

Wiem ze to zalezy od sytuacji, ale moze ktos juz byl w podobnej jak moja i tez mial dylemat, i wybral pewna opcje... dlatego ciekawi mnie co najczesciej ludzie robia po wizie J1.

WIEKSZOSC OSOB, KTORE JA ZNAM, WYBIERA H1B, A W CZASIE BYCIA NA TEJ WIZIE ZACZYNA SIE BYC SPONSOROWANYM.

TYLE, ZE WIEKSZOSC OSOB, KTORE JA ZNAM, TO OSOBY PO INFORMATYCE, CHEMII, BIOLOGII, EKONOMII, MARKETINGU I ZARZADZANIU.

Bo mysle ze jest naprawde wielka szansa na bycie i pracowanie tu w USA, tylko trzeba dobrze wybrac.

I TU NIE BARDZO ROZUMIEM - TO CHCESZ WROCIC DO POLSKI NA TE KILKA LAT KIEDY BEDZIESZ SPONSOROWANA NA GREEN CARD (GDYBYS WYBRALA TE OPCJE)? A JAKA MASZ PEWNOSC, ZE PRACODAWCA ZA 3 CZY 4 LATA NIE WYCOFA SIE? JAK MASZ PEWNOSC, ZE USCIS W OGOLE ZATWIERDZI TWOJA PETYCJE O GREEN CARD?

DOBRY WYBOR TO PODSTAWA. ALE NIEWIELU PRACODAWCOW CHCE CZEKAC NA PRACOWNIKA KILKA LAT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TA SPRAWA TEZ JEST CIEKAWA: http://www.uscis.gov/graphics/lawsregs/adm...805_09d2101.pdf

Sama widzisz, ze firma miedzynarodowa i zakres obowiazkow dotyczacy administracji. I masz tam wyraznie napisane, ze tego typu stanowisko moze byc zajmowane przez osobe niekoniecznie z wyksztalceniem wyzszym, ale z promocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina jeszcze raz dziekuje bardzo za odpowiedz.

Wiec w takim przypadku ja juz nie wiem czy wedlug Ciebie po Stosunkach Miedzynarodowych i Dyplomacji nie ma szans na wize H1B.

Wszystko co czytam w Twoich odpowiedziach, to negatywne przypadki, same nieszczescia...

Bardziej by mi zalezalo na poradzie, ze np. mozna by bylo to podpiac do tego czy tego, mozna by bylo takie lub takie stanowisko i moze by sie udalo. A jedyne co teraz sie dowiedzialam to ze raczej nie ma szans.

Sluchaj ja skonczylam Studia w Szkole Biznesu, kierunek Zarzadzanie i Marketing o specjalnosci Stosunki Miedzynarodowe i Dyplomacja. Na drugiej uczelni skonczylam (takze studia magisterskie) o specjalnosci Euromarketing. Piszesz, ze

WIEKSZOSC OSOB, KTORE JA ZNAM, WYBIERA H1B, A W CZASIE BYCIA NA TEJ WIZIE ZACZYNA SIE BYC SPONSOROWANYM.

TYLE, ZE WIEKSZOSC OSOB, KTORE JA ZNAM, TO OSOBY PO INFORMATYCE, CHEMII, BIOLOGII, EKONOMII, MARKETINGU I ZARZADZANIU.

Wiec nie wiem w czym jest problem u mnie, przeciez to tez jest Zarzadzanie i Marketing, jedynie specjalnosc jest Stosunki Miedzynarodowe, co wcale nie wydaje mi sie minusem.

Nie wiem na jakie stanowiska ubiegali sie Twoi znajomi z kierunku Zarzadzanie i Marketing, i wlasnie gdybys mi mogla podac pare przykladow bylabym wdzieczna.

U mnie sytuacja jest taka: firma wystawi mi to co chce, jakie stanowisko chce aby bylo ok. Dlatego wiec zdecydowalam sie porozgladac za przypadkami podobnymi/zblizonymi do mnie. Przeciez wiekszosci osob jest po Zarzadzaniu i Marketingu u nas, wiec nie mowcie mi ze jestem pierwsza, ktora o to pyta. Wiec, firma zrobi wszystko, tylko ja musze im zadeklarowac co chce i co oni maja robic. Dlatego pytam o Wasze opinie...

Pizsesz:

I TU NIE BARDZO ROZUMIEM - TO CHCESZ WROCIC DO POLSKI NA TE KILKA LAT KIEDY BEDZIESZ SPONSOROWANA NA GREEN CARD (GDYBYS WYBRALA TE OPCJE)? A JAKA MASZ PEWNOSC, ZE PRACODAWCA ZA 3 CZY 4 LATA NIE WYCOFA SIE? JAK MASZ PEWNOSC, ZE USCIS W OGOLE ZATWIERDZI TWOJA PETYCJE O GREEN CARD?

DOBRY WYBOR TO PODSTAWA. ALE NIEWIELU PRACODAWCOW CHCE CZEKAC NA PRACOWNIKA KILKA LAT...

No i tu kolejna sprawa, wydaje mi sie ze wedlug Ciebie Karina nie ma tu zadnej opcji dobrej. A ja uwazam ze nigdy nie ma pewnosci, nigdy nie jest sie na 100% pewnym ze wyjdzie czy nie, ale jesli nie zrobie czegos, to poprostu bede musiala wrocic do kraju i tyle. A ja nie chce...

Ja wiem ze moga mnie nie zaakceptowac na Green Card, ze moge nie dostac wizy H1B, ze pracodawcza sie moze rozmyslic, ja to wiem, tak samo nie bylam pewna kiedy ubiegalam sie o 5 poprzednich wiz turystycznych i ostatnia J1 na praktyke, ale sie udalo. Za kazdym razem. Oczywiscie co nie znaczy ze teraz tez sie uda, ale mysle ze warto sprobowac.

Wiec jezeli mozesz to bardzo prosze napisz mi na jakie stanowiska sa ludzie najczesciej akceptowani:

odnosnie biznesu, zarzadzania i marketingu czy ekonomii.

I bardziej tu licze na pomoc w kwestii co zrobic alby sie udalo, a nie co zrobic zeby zostac w kraju.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...