Skocz do zawartości

oddzial polskiej firmy w usa;/ nj lub nyc


Rekomendowane odpowiedzi

mysle o otworzeniu filii firmy ktora ma centrale w Lodzi i filie w Warszawie...pojawia sie w mojej glowie coraz wicej pytan...im wiecej informacji czytam tym mniej wiem...moze ktos umie pomoc, bo chyba az tak skomplikowane to nie moze byc:)

1. osoba z zielona karta moze otworzyc firme (oddzial firmy z Polski)??

2. czytalam o ubezpieczeniach pracownikow...a obowiazkowe? sa jakies pakiety? jesli tak to od czego powinien byc uzalezniony wybor pracodawcy?

3. Koszta zakladania firmy...notariusz, prawnik?

4. o podatki to nawet nie pytam, bo pewnie odpowiedz bylaby baaaardzoooo dluga,ale jak ktos zna dobry i sensowny poradnik w tej sprawie pisany ludzkim jezykiem to bylabym wdzieczna:)

5. czy ktos moze zna jakis portal/poradnik gdzie mozna wyciagnac sobie informacje na temat srednich zarobkow w okreslonych zawodach w konkretnych stanach...no albo ogolnie w stanach??

....no i pewnie mase innych rzeczy o ktorych zapomnialam,albo nie wiem....lece na poczatku grudnia...chcialabym cos wczesniej wiedziec na ten temat,albo gdzie mam zaczynac zdobywanie informacji, jakie papiery itp...;/

z gory dziekuje za wszelkie wsparcie:)

pozdrawiam,

moniqa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA otworzyc firme moze kazdy, nie musisz miec GC. Mozesz otworzyc tez firme z Polski bez zadnej wizy, itp. Oczywiscie lepiej miec GC i SSN, bo to wiele ulatwia. Ubezpieczac pracownikow nie ma obowiazkow. Zalezy w jaki sposob zatrudnisz pracownikow. Jak normalnie na W-2, to musisz odciagac social security oraz placic worker's compansation. Do tego jak bedziesz cos sprzedawac, to musisz pobierac sales tax, a wiec trzeba uzyskac na to certyfikat (zaplacic $$$) i wtedy masz prawo pobierac podatek (w USA moze tylko pobierac IRS podatek, wladze stanowe i miastowe), ktory potem wysylasz do IRS. Co do podatkow, to zalezy jaka firme otworzy sie. Generalnie podatkow malo sie placi, tylko trzeba wiedziec jak :)

Otworzyc firme mozna w USA w kilka minut, oczywiscie bardziej skomplikowane formy dzialalnosci dluzej. Zakladalem juz wiele firm i w tamtym tygodniu zakladalem dla kolegi firme i lacznie z kontem bankowym zajelo mi 4minuty ;)

A i jeszcze www.salary.com jak chcesz sprawdzic zarobki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zobaczyc jaki rodzaj firmy jest dla Ciebie odpowiedni: LLC, INC, Corporation itd. W tym najlepiej pomoze Ci CPA, ktory powie Ci co w kazdym przyoadku mozesz odpisac od podatku i jakie zalety i wady ma kazda z takich formacji. Zalozenie firmy to albo mozesz to zrobic on-line albo wysylac wszelkie dokumenty (w niektorych stanach mozna samemu chodzic do odpowiedniego office i zarejestrowac firme).

Jesli chodzi o bank account to w wiekszosci przypadkow albo wymagany jest FEIN albo SSN wlasciciela. Rzadko ktory bank zgadza sie na TIN.

Jest cale mnostwo spraw, ktore trzeba rozwazyc, bo Twoj biznes ma miec main office w Polsce i tu beda wchodzily w gre sprawy z podatkami itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie to wszystko ogarnelam....czym jest FEIN???

w sumie jednak to nie jest takie proste jak dla mnie....wiec bede wdzieczna za dalsza pomoc.

1. Nadal nie wiem co to FEIN. W naszej sytuacji sprawa wyglada tak, ze wlasiciel firmy w Polsce nie posiada wizy ani GC....osoba jadaca otwierac oddzial (pracownik) posiada GC, on osobiscie nie chcialby nawet pojawiac sie w usa...czy to cos zmienia?

2.Jestesmy zarejestrowani jako firma jednoosobowa,wiec w stanach nic sie raczej w kwestii prawnej nie zmieni wiec najblizej nam LLC chyba ze jeszcze inaczej zostaniemy ujeci?

3.bedziemy sprzedawac uslugi. jak wtedy z podatkiem

4. czy w usa istnieje odpowiednik podatku VAT?

wiem ze szperajac po internecie znajde odpowiedzi, jednak jest tego tak wiele i nie do konca wszystko na ten moment jest dla mnie jasne ze bede wdzieczna za wasza pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zobaczyc jaki rodzaj firmy jest dla Ciebie odpowiedni: LLC, INC, Corporation itd. W tym najlepiej pomoze Ci CPA, ktory powie Ci co w kazdym przyoadku mozesz odpisac od podatku i jakie zalety i wady ma kazda z takich formacji. Zalozenie firmy to albo mozesz to zrobic on-line albo wysylac wszelkie dokumenty (w niektorych stanach mozna samemu chodzic do odpowiedniego office i zarejestrowac firme).

Jesli chodzi o bank account to w wiekszosci przypadkow albo wymagany jest FEIN albo SSN wlasciciela. Rzadko ktory bank zgadza sie na TIN.

Jest cale mnostwo spraw, ktore trzeba rozwazyc, bo Twoj biznes ma miec main office w Polsce i tu beda wchodzily w gre sprawy z podatkami itd.

Kazdy bank akceptuje ITIN, o tym reguluje prawo. Tylko banki nie bardzo zakladaja konta przez Internet przy uzyciu ITIN. Wola SSN, bo zawsze podpinaja otwierajaca osobe do konta jako PG (personal guaranty), a osoby nierezydenci musza poslugiwac sie ITIN i wtedy banki chca, aby klient przyszedl do banku osobiscie i zaloza konto. Osobiscie znam conajmniej 5 bankow, ktore otworza z Polski na ITIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy bank akceptuje ITIN, o tym reguluje prawo. Tylko banki nie bardzo zakladaja konta przez Internet przy uzyciu ITIN. Wola SSN, bo zawsze podpinaja otwierajaca osobe do konta jako PG (personal guaranty), a osoby nierezydenci musza poslugiwac sie ITIN i wtedy banki chca, aby klient przyszedl do banku osobiscie i zaloza konto. Osobiscie znam conajmniej 5 bankow, ktore otworza z Polski na ITIN.

Ja znam co najmniej 20 przypadkow kiedy bank nie otwarl konta biznesowego na TIN. :)) Jesli ktos ma credit history - ok, ale jesli ktos zaklada firme, nie ma credit history, nie ma kart kredytowych itd., bank nie ma obowiazku zalozenia konta. Banki maja zapisane, ze lezy to w dyskrecji banku czy takowe konto zaloza. Popatrz tutaj - nie kazdy bank bierze pod uwage TIN - zalezy to od np. rodzaju firmy (ale akceptuje EIN):

Sole Proprietor: Copy of Tradename Registration affidavit & one of the following tax identification numbers are permitted: SSN/ITIN/EIN.

Corporation: Copy of Articles of Incorporation or Current Certificate of Good Standing from Secretary of State & EIN tax identification number.

General Partnership: Copy of Partnership Agreement (if available) and/or Trade name Registration affidavit & EIN tax identification number.

Limited Partnership or Limited Liability Limited Partnership (LLLP): Copy of Partnership Agreement (always required), copy of the Tradename Registration affidavit & EIN tax identification number.

Limited Liability General Partnership (LLP): Copy of Partnership Agreement (if available) and/or Tradename Registration affidavit & EIN tax identification number.

Limited Liability Company (LLC): Copy of Articles of Organization or Current Certificate of Good Standing from Secretary of State. Copy of Operating Agreement. A SSN/ITIN/EIN tax identification number is accepted if single owner. An EIN tax identification number is required if there are multiple owners.

Association: Copy of Association Articles (if available) & Tradename Registration affidavit (if available) & EIN tax identification number.

Joint Venture: Copy of Joint Venture Agreement (always required) & Tradename Registration affidavit & EIN tax identification number.

Doing Business As (DBA): Business must be registered with the state they are doing business in. Copy of DBA Registration (Trade Name Affidavit) required. Also required are a Social Security Number (SSN or TIN, for Sole Proprietorships only) or Employee Identification Number (EIN).

Kazdy bank jest inny dlatego dobrze sprawdzic przepisy i wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam co najmniej 20 przypadkow kiedy bank nie otwarl konta biznesowego na TIN. :)) Jesli ktos ma credit history - ok, ale jesli ktos zaklada firme, nie ma credit history, nie ma kart kredytowych itd., bank nie ma obowiazku zalozenia konta. Banki maja zapisane, ze lezy to w dyskrecji banku czy takowe konto zaloza. Popatrz tutaj - nie kazdy bank bierze pod uwage TIN - zalezy to od np. rodzaju firmy (ale akceptuje EIN):

Kazdy bank jest inny dlatego dobrze sprawdzic przepisy i wymogi.

No, a gdzie tam napisane, ze nie akceptuja ITIN?? Bank musi akceptowac ITIN, bo nie zaden twor jak meksykanskie ID konsularne, ze kazdy na lewe dokumenty moze otrzymac. Tylko nie akceptuja ITIN online do zakladania konta. Jesli jakis bankowiec odmawia otwarcia konta na ITIN, to nie zna sie i tyle. Citi, Chase, Bank of America, WaMu, NorthFork, HSBC otwieraja na ITIN - sprawdzane w praktyce, oczywiscie w oddziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a nie prosciej otworzyc nowa firme z siedziba w usa posredniczaca miedzy firma w polsce a klientem w usa??wydaje mi sie to bardziej logiczne i daje wieksze pole manewru jesli chodzi o podatki wykazywanie docodow itd...pozatym dla klienta w usa firma z siedziba w usa bedzie bardziej wiarygodna niz jakis twor z kraju rownie egzotycznego co nigeria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a gdzie tam napisane, ze nie akceptuja ITIN?? Bank musi akceptowac ITIN, bo nie zaden twor jak meksykanskie ID konsularne, ze kazdy na lewe dokumenty moze otrzymac. Tylko nie akceptuja ITIN online do zakladania konta. Jesli jakis bankowiec odmawia otwarcia konta na ITIN, to nie zna sie i tyle. Citi, Chase, Bank of America, WaMu, NorthFork, HSBC otwieraja na ITIN - sprawdzane w praktyce, oczywiscie w oddziale.

Jest tam napisane CO aceptuja. I jesli jest wymog EIN a nie ma zaznaczone, ze biora TIN (jak jest to zaznaczone tylko w niektorych przypadkach) to znaczy, ze uznaja EIN. Kazdy branch jest osobna jednostka i kazdy dyrektor oddzialu banku ma prawo do decydowania czy pozwolic otworzyc konto firmowe na TIN czy wymagac SSN badz EIN. W NJ Bank of America nie otwiera konta bankowego na TIN dla LLC ani dla LLP. Sprawdzone w praktyce - sama mam zarejestrowana LLP i zanim zalozylam konto bylam w 2 oddzialach Bank of America i w kazdym miejscu zadali FEIN. Byc moze sa oddzialy gdzie wystarczy im TIN, jesli ktos ma czas moze szukac. Inna rzecz, ze ona ma swoje SSN wiec po jakiego ma starac sie o TIN? Prawnie sie jej nawet nie nalezy... Wypelnienie aplikacji o FEIN zajmuje moze 3 minuty, jest bezplatne wiec po co dawac komus swoj SSN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EIN zawsze sie przyda, ale nie jest obowiazana miec EIN jak nie chce zatrudniac pracownikow, a pozatym mi chodzilo tylko o to, ze na ITIN otwieraja konta firmowe, a nie o EIN, ktory i tak zawsze poleca sie miec. O ITIN pisalem tylko w perspektywie, ze ktos nie ma SSN, a chce otworzyc firme. Nie zawsze tez same EIN wystarczy, chca tez personalny tax id.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...