Skocz do zawartości

krotko - place podatek w Polsce?


lejk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

moze ten temat byl, ale nie wiem czy odpowiedz na to pytanie padla, sadze, ze nie z tego co widzialem...

wiec:

bylem w Stanach, wrocilem (szczesliwie :) ), przywiozlem troche kasy - czy sie bede tego rozliczal Fiskusem w Polsce?

bo z pit-ow rozliczam sie razem z moja matka, i dzieki temu mamy ulge i zwracaja nam 500 zl - czy fiskus sprawdzi to, ze bylem w USA itd.? przyczepia sie o to, czy raczej nie?

pewnie wielu z was mialo podobna sytuacje, proslibym o odp, bo to dosc pilne,

pozdrawiam optymistycznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem tak.

Jeżeli pracowałeś w USA, np. z WAT, to teoretycznie powinieneś w deklaracji podatkowej uwzględnić przychody z USA (i odpowiednio policzyć -nie na zasadzie dodania tylko).

Przykład:

W USA zarobiłeś 50.000zł (nie ważne, że wydałeś na nocleg/żywność itd.) i zapłaciłeś (a raczej pracodawca odprowadził) 9.000zł.

W Polsce zakładam, że nie masz dochodów.

1)Składasz PIT 36

2)obliczasz podatek wg skali podatku dochodowego od os. fizycznych od dochodu uzyskanego za granicą

3)od wyliczonego podatku odliczasz podatek zapłacony (w USA)

czyli: (od 2007 roku są nowe stawki i wg nich liczę!!! http://www.bankier.pl/firma/podatki/narzed...ll=1∂=skale )

50.000 to drugi próg

(50.000-43 405)*30% + 7674,41 = 9652,91

Do zapłacenia w Polsce:

9652,91 - 9000(zapłacone w USA) = 652,91 zł do zapłacenia

I dopiero z tego rozliczałbyś się razem z mamą, jeżeli tak możesz.

A L E . . .

Teoretycznie USA mogą przysłać do Polski do 5 lat dane, że pracowałeś i ile zarobiłeś. I wtedy teoretycznie kara (za zatajenie) + odsetki.

Tylko że w praktyce się to nie zdarza chyba (albo rzadko).

Więc z punktu widzenia prawa powinieneś to zapłacić, ale ja sam mam zamiar polecieć na WAT w tym roku (pierwszy raz) i chyba zaryzykuję i nie będę składać tego PITA...

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Jeżeli napisałem coś nie tak, to proszę o poprawę.

Pozdrawiam, Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsetki, jak odsetki. Sama kara za zatajenie jest duża. Jeżeli tego podatku Ci wyjdzie niedużo, to chyba warto zapłacić, a jeżeli nie, to sam nie wiem.

Aha -i mam pytanie. O co chodzi z tym zwrotem podatku z USA? Na jakiej zasadzie się to odbywa i jakim kosztem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te wakacje wróciłam z wat-u i też się zastanawiałam co z rozliczeniem, poszłam do swojego biura i powiedziano mi że nie ma takiego obowiązku, że jest inaczej niż z osobami które np.: pracują w Angli czy Irlandii (którzy z tego się w Pl muszą rozliczać).

Chciaż teraz jak czytam Wasze posty to zaczynam się denerwować - kiedyż mój ojciec spóźnił się 1 dzień ze złożeniem jakiegoś świstka do skarbowego i dostał 350zł kary (Bóg jeden wie za co)... a co pomyśleć jeśli zataję jakieś dochody i po latech mi przyjdzie płacić tysiące.....

Niech poradzi ktoś kto zna procedurę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ok ....

A wiec przyszlo mi wypelnic PIT gdyz jakies tam małe bo małe ale dochody w Polsce były ...

Z tego co czytam na tym forum to chyab wiekszosc jednak nie wykazuje dochodow z USA w Polsce ... bo to zakrecone , bezsensowne itp ...

zalozmy ze ja tez nie wykaze ... ale czy ubieganie sie o zwrot podatku z USA ( rozliczany przez jakies tam biuro, zalozmy mag-tax) jakos nie spowoduje ze polski US dostanie jakis lepszy przeplyw informacji :D

kto wie jak to tak naprawde wyglada .... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...