Skocz do zawartości

prawko w Stanach


Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie a propos prawo jazdy w USA. czy polskie prawko jest tam ważne,czy lepiej mieć międzynarodowe? wiem że jest to zalęzne od stanu-ja wybieram sie do OH i MI.

z tego co wiem niemożliwe jest zrobienie prawa jazdy na miejscu z wizą turystyczną. czy to aby pewne? byłabym wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Witam:) Mam nadzieje, że Ci pomoge tą odpowiedzią. Jest tak podczas mojego pobytu jeździłem w stanie NY na zwykłych polskich prawojazdach i było ok. Lecz zalecane jest wyrobienie międzynarodowych koszt w urzedzie to 25zł + 5zł znaczek skarbowy. Wiec nie jest drogo. Zaleca sie tez mieć zwykłe polskie prawojazdy i miedzynarodowe podczas jazdy samochodem na terytorium USA. Z tego co się orjentuje w stanie New Jersey podobno można wyrobić amerykańskie prawojazdy. Na podstawie zwyklych polskich i miedzy narodowych - zdajesz tylko test i to w jezyku polski jaki sobie zażyczysz taki wybierasz. Do tego jeszcze isntnieje możliwość wyrobienia ich na wizie turystycznej wiec jest rewelacja. Ale to juz trzeba sie upewnic:) Znajomy informowal mnie ze przez okres 3 miesiecy moge legalnie jezdzic na polskich prawojazdach. I jezdzilem:) Wiec chyba jest ok:) Pozdrawiam i mam nadzieje, że info sie przyda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARTO wyrobic amerykanskie prawo jazdy. Wtedy ubezpieczenie samochodu kosztuje znacznie mniej, niz przy miedzynarodowym prawie jazdy. W stanie Virginia roznice sa wielkie - za ubezpieczenie samochodu mozna zaplacic 2-3 razy mniej.

O ubezpieczniu moge napisac cos wiecej jesli ktos bedzie ciekaw - ale nie rozpisuje sie na ten temat, bo nie tego dotyczy post.

Amerykanskim prawkiem mozemy legitymowac sie w barze, w sklepie kupujac piwo - wiec nie trzeba nosic ze soba paszportu (co jest srednio bezpiecznym rozwiazaniem, ale w niektorych stanach koniecznym - jesli chcemy cos wyskokowego kupic lub gdzies wejsc).

W niektorych stanach przy kupnie samochodu bywaja problemy ze zwyklym polskim prawem jazdy - natomiast przydaje sie wtedy amerykanskie lub miedzynarodowe. W niektorych stanach polskim prawem jazdy mozemy sobie podetrzec tylek (uwaga na nowe plastikowe prawo jazdy - mozna sie pociac! do podcierania sie mozna uzyc tylko starego, papierowego), miedzynarodowe jest oczywiscie uznawane.

W styczniu 2005 roku (tak powiedziano mi w DMV) zmienily sie przepisy i prawo jazdy wydawane jest na okres naszego pobytu, wpisany w DS2019. Kiedys mozna bylo dostac np. prawko piecioletnie - to juz niestety przeszlosc. To echo wrzesnia 2001.

Opisze jak sprawa wyrobienia prawa jazdy wyglada w stanie Virginia.

Potrzebny jest SSN, potrzebny jest zarejestrowany samochod - nie musi byc Twoj, nie sprawdzaja, czy jest ubezpieczony - sprawdzaja za to dzialanie klaksonu, swiatel, migaczy.

Przychodzisz do DMV, wypelniasz wniosek o przyznanie prawa jazdy. Chwile pozniej wzywany/a jestes na egzamin teoretyczny. Pytania sa proste, jesli ktos nie zna angielskiego, moze skorzystac z pomocy kolegi tlumacza (czyli znajomej osoby, ktora lepiej radzi sobie z angielskim i tlumaczy pytania). Wiem, ze w niektorych stanach testy mozna rozwiazywac w jezyku polskim! Pytania na egzamin jak napisalem nie sa trudne, zaopatrujemy sie wczesniej w DMV w darmowa ksiazeczke z przepisami. Po zdaniu egzaminu teoretycznego dostajemy tymczasowe prawo jazdy (na 30 dni). W tym czasie powinnismy jezdzic z dorosla osoba posiadajaca prawo jazdy jako 'kursanci'. Po uplynieciu minimum 30 dni od otrzymania tymczasowego prawa jazdy udajemy sie do DMV na egzamin praktyczny - trwa 10 minut i jest banalnie prosty - jazda po miescie, pare skretow, pare stopow, zero placu. Po zdanym egzaminie robia nam zdjecie i drukuja prawko. Koszt calkowity - 7 dolarow.

Zalety wyrobienia amerykanskiego prawa jazdy:

- ciekawa pamiatka z USA

- mozesz legitymowac sie nim jak US Citizen - nie musisz martwic sie wejsciem do baru, kupowaniem alkoholu, zawsze gdy dokument tozsamosci jest potrzebny.

- koszt wyrobienia prawa jazdy jest bardzo niski (7 dolarow w stanie Virginia, ceny sa rozne w roznych stanach, ale norma to 20-30$).

- takie prawo jazdy mozna w Polsce przerobic na polskie (koszt takiej zmiany to koszt wydania polskiego dokumentu + wg nowych wersji koszt egzaminu teoretycznego, wiec jesli ktos nie ma w ogole prawa jazdy w Polsce - oszczedza na kursie i egzaminie praktycznym - w sumie na czysto zarabia sie ponad 1100 zl).

- ubezpieczenie samochodu w USA jest duzo duzo nizsze

Wady amerykanskiego prawa jazdy:

- trzeba miec samochod, aby je zdac

- zajmuje to w sumie godzine-dwie (pomijajac czas stania w kolejce - wszystko zalezy od dnia i miejsca)

Tutaj dodatkowa informacja. Mozna zdawac sam egzamin teoretyczny jezeli mamy miedzynarodowe prawo jazdy (ja tak akurat nie zrobilem, sa o tym posty na forum), oszczedzamy wtedy miesiac oczekiwania na egzamin praktyczny - duza zaleta.

Pozdrawiam

Wojtek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozważmy taką sytuację (prawdopodobnie za rok w niej będę):

Jadę w tym roku do Stanów na worka, wyrabiam sobie prawko (stan New Jersey) na podstawie międzynarodowego, czyli bez praktycznego egzaminu.

W przyszłym roku znów jadę do Stanów na worka (do innego stanu), tym razem po zakończeniu pracy chcę z kumplami wynająć samochód i zrobić "małą" rundkę po zachodnim wybrzeżu.

Rozumiem, że prawko które zrobiłem rok wcześniej w innym stanie wygasło. Czy w takim razie:

a) będę musiał sobie prawko wyrobić jeszcze raz jeszcze jedno prawko i ponosić wszelkie opłaty, pisać egzaminy, stać w kolejkach i tak dalej

:) będę mógł wyrobić sobie nowe prawko tylko na podstawie starego, już nieważnego, pomijając wszelkie formalności, kolejki i tak dalej

c) moje stare prawko znów będzie ważne na okres trwania nowej wizy J1 bez potrzeby załatwiania czegokolwiek

d) żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa (w takim wypadku proszę podać prawidłową :)))) :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ropa:

Jesli chodzi o waznosc prawa jazdy ograniczona datami w DSie - to na 100% pewne w stanie Virginia. Niestety nie wiem jak sprawa wyglada w przypadku innych stanow, ale podejrzewam ze jest podobnie. Mozesz poszukac informacji na www.dmv.org .

Carlos:

Na stronie http://www.dmv.state.pa.us/licensing_maste...ter/index.shtml znajdziesz informacje o prawku w PA...

Jok:

Podejrzewam, ze wariant B bedzie prawdziwy, ale wrozka nie jestem :)

Prawda jest taka, ze wiekszosc urzednikow w DMV nie jest zorientowana w temacie. Rok temu walczylem z nimi troche - twierdzili, ze zrobienie prawka na tak krotki okres, gdy nie jestem US Citizenem jest niemozliwe.

Wymyslali rozne historie, w koncu po naradach z szefostwem i telefonach w niewiadome miejsca stanelo na moim. Nastepny problem to daty, tez cos im nie odpowiadalo, nie wiedzieli co wpisac, komputer podobno nie akceptowal w ogole takiej mozliwosci, itp.

Tydzien pozniej przy zalatwianiu kolejnego prawka - powtorka z rozrywki. Bywa roznie, ale nie mozna im w razie czego ustepowac - prawko dostalem, moi znajomi tez, wiec sie da :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem stronę DMV i zwróciłem jeszcze uwagę na vision test. Czy bardzo dokładnie sprawdzają wzrok? Noszę okulary, ale tylko gdy ich potrzebuję (na wykładzie, do kompa itp.). Generalnie na lewe oko widzę bardzo dobrze, ale mam wadę na prawym (niewielka - "-1,5"). Przy badaniu podczas wyrabiania polskiego prawka trochę oszukiwałem i dostałem prawko bezterminowo bez potrzeby noszenia okularów w czasie jazdy. Czy jeżeli będę wyrabiał prawko w USA to będą robić mi badania wzroku, czy uwierzą na słowo temu co bede miał wpisane w dokumentach? A jeżeli takie testy będą to sprawdzają każde oko z osobna czy po prostu jak widzisz na dwoje oczu? Czy mogą mi wpisać w prawko obowiązek prowadzenia w okularach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem o tym calkiem :)

Oszukiwac sie nie da - kompletnie.

Przy komputerze stoja testery - przykladasz oczy do maszyny, w ktorej wyswietlaja sie obrazki i musisz odczytac litery, urzednik w tym czasie sprawdza z wyswietlanym na jego komputerze wzorem.

Mozesz zalozyc kontakty i wtedy nikt tego nie zauwazy - nie sprawdza Cie lekarz - wszystko to tester.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...