Skocz do zawartości

Podatkowo...


Covadonga

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos z Was orientuje sie jak wyglada sprawa z unikaniem podwojnego opodatkowania dla obywateli RP mieszkajacych i pracujacych w USA i planujacych powrot do Polski. Wiem ze istnieje jakas umowa pomiedzy USA i Polska chyba jeszcze z czasow gierkowiskich i decydujace znaczenie ma miejsce zamieszkania (tzw "osrodek zyciowy"). Czy ktos z z Was ma jednak jakies praktyczne doswiadczenia w tym temacie. Bardzo prosze o informacje. Dodam tylko ze ja pracuje w stanach na wizie H1B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
To dobre wiescie. Dzieki kubakj. A czy po powrocie do Polski musze jednak zlozyc jakies zeznanie podatkowe?

Nie.

Ja skladam zeznania tylko w USA, nawet za dochody z Polski. W Polsce swoich dochodow nie opodatkowuje, bo nie jestem rezydentem podatkowym w Polsce, nawet jak mam tam dom, konta w bankach, na ktorych i tak nie trzymam pieniedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie jestem rezydentem podatkowym w Polsce, nawet jak mam tam dom, konta w bankach, na ktorych i tak nie trzymam pieniedzy.

dobrze napisal Kubakaj,,jesli ktos nie jest rezydentem podatkowym wtedy nie placi podatku w Polsce...

a jak kto zrobic?wystarczy zlozyc odpowiedni druk do US ze sie bedzie po za Polska mieszkac tzn mozna byc zameldowanym w Polsce ale mieszka sie po za Polska i wtedy US nic nie bedzie miec do podatkow...chyba ze tutaj sie ma jakis dochod...

Covadonga jak nie zlozyles tego druku w US to od Ciebie zalezy czy sie ujawinisz czy tez nie...bo placic podatek bedziesz musial...

o tym mozna sie dowiedziec w Krajowej Informacji Podatkowej

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 0 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

www.kip.gov.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za cenne informacje. Chce sie jednak upewnic ze wszystko zrozumialem i dodac cos jeszcze. Otoz ja w Polsce nigdy nie pracowalem. Skonczylem studia i wyemigrowalem. W Polsce nie mam tam konta bankowego ani numeru NIP. Generalnie wiec nie istnieje dla urzedu podatkowego. W US jestem legalnie na wizie H1B, pracuje od 4 lat i place podatki. Wiec dla US tez jestem czysty. Teraz czy powinienem tutejszy - amerykanski urzad informowac o czyms albo skladac jakas dodatkowa deklaracje? Zalozmy tez ze chce wrocic do Polski w tym roku.. wracam, znajduje prace i zaczynam placic podatki. Rozumiem ze nie musze skladac zadnych zeznan podatkowych za czas kiedy pracowalem i zarabialem w US.. czy dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja Ci radze,zadzwon na infolinie bo moze sie okazac tak ze bedziesz musial zaplacic podatek...

to ze nie masz numeru NIP moze nic nie znaczyc ,,chyba ze zostales wymeldowany z miejsca zamieszkania

no i nie jestes na stale w USA a jedynie na wizie pracowniczej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja Ci radze,zadzwon na infolinie bo moze sie okazac tak ze bedziesz musial zaplacic podatek...

to ze nie masz numeru NIP moze nic nie znaczyc ,,chyba ze zostales wymeldowany z miejsca zamieszkania

no i nie jestes na stale w USA a jedynie na wizie pracowniczej ...

Kazdy, kto jest w USA powyzej 183 dni jest rezydentem podatkowym w USA. Jak w Polsce nie mieszkal, to jak moze byc rezydentem podatkowym w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...