Skocz do zawartości

Petition For Alien Relative


Kasia G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. :)

Zdazylam juz troche poczytac, wiec mam nadzieje ze moje pytania nie beda z serii tych najczesciej powtarzajacych sie. :)

Najpierw wstep. Jestem w USA od dwoch miesiecy. Na wizie turystycznej B1/B2, waznej do pazdziernika b.r. 2 tygodnie temu wyszlam za maz za obywatela St. Zjedn. Jestem na etapie organizacji dokumentow, ktore bedziemy musieli wyslac do USCIS. Znalazlam tu juz informacje dot. dokumentow, ktore bede musiala zlozyc (przy okazji koszty mnie powalaja.. ):

Cyt. Jackie:

- petycję I-130

- aplikację o Adjustment of Status I-485

- Affidavit of Support I-864

- dane bio w ilości 4 sztuki na Ciebie, 4 sztuki na męża G-325A

- aplikację o pozwolenie na pracę I-765

- badania lekarskie I-693

- aplikację o Advance Parole I-131 możesz sobie darować, bo jak wyjedziesz z USA zanim dostaniesz GC to nie wrócisz przez 10 lat

Musisz też wysłać ksero paszportu - stronę z danymi i stronę z wizą (nawet jeśli nieważna). Ksero I-94 (papierek który dostałaś przy wjeździe). Ksero pełnego odpisu aktu małżeństwa, ksero Twojego pełnego odpisu aktu urodzenia (oraz tłumaczenie), ksero dowodu na obywatelstwo Twojego męża (najlepiej akt urodzenia lub, jeśli jest naturalizowany, ksero aktu naturalizacji).

Teraz pytania. ;)

1. Czy I-130 i I-485 naprawde powinnam skladac jednoczesnie? Na stronie USCIS jest napisane, zeby I-485 skladac dopiero, gdy mamy numer wizy.

2. Badania. Czy wiecie, ile to moze kosztowac? I czy ewentualne koszty moga byc czesciowo lub w calosci pokryte z ubezpiecznia zdrowotnego meza(obejmuje mnie - pakiet rodzinny)? - tu tez mam pytanie, ponizej.

3. I-131. Czy mam sobie ja darowac? Mniej wiecej za rok chcielibysmy odwiedzic rodzinke w Polsce, czy do tego czasu zdarze ze wszystkim?

4. Akt urodzenia wzielam z Polski, tzw. miedzynarodowy, czyli tlumaczenie na jez. rosyjski i francuski, oraz oznaczenia m.in. w jezyku angielskim. Czy musze go i tak tlumaczyc na jez. angielski (i czy moge to tlumaczenie zrobic sama)?

5. Oraz pytania troche inne, poniewaz jeszcze tego nie sprawdzilismy. Wiem, ze nie bylo problemow z wlaczeniem mnie w ubezpieczenie zdrowotne meza. Ale czy zeby z niego korzystac, nie potrzebuje tymczasowego SSN? A jesli tak, to jak go uzyskac?

6. Slyszalam, ze jest mozliwe uzyskanie tymczasowego pozwolenia na prace, w trakcie trwania procesu rozpatrywania podania o GC. Czy to prawda i czy to wlasnie jest to I-765? A jesli tak, to ile (mniej-wiecej) trwa uzyskanie takiego pozwolenia?

Oki, to na razie chyba wszystko. :) Bede wdzieczna za odpowiedz.

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze nie bedziesz miala problemow z faktem, ze tak szybko po przyjezdzie na wizie turystycznej wyszlas za maz... trzymam kciuki zeby tak nie bylo!

Co do odpowiedzi na twoje pytania:

1. I-130 i I-485 masz skladac jednoczesnie.

2. Ja placilam z badania $260, najlpiej zadzwon do kilku lekarzy ze strony uscis i popytaj o ceny.

3. Za skladanie I-131 razem z I-485 nie placisz nic dodatkowo, wiec mysle ze na wszelki wypadek warto sie o to ubiegac.

4 i 5 nie wiem dokladnie wiec nie bede sie wypowiadac :)

6. Pozwolenie na prace to wlasnie I-765, zazwyczaj uzyskuje sie do 90 dni od kiedy uscis przyjmie ci dokumenty, ale tu jak i wszedzie indziej z uscis nie ma chyba 100% reguly.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy I-130 i I-485 naprawde powinnam skladac jednoczesnie? Na stronie USCIS jest napisane, zeby I-485 skladac dopiero, gdy mamy numer wizy.

W instrukcji do I-485, na stronie 5, jest napisane:

Where Should You File Form I-485?

Form I-485 USCIS Lockbox Filing Address for Local Office Filings:

If you are applying for adjustment of status under one of the eligibility categories listed below, file your Form I-485, Application to Register Permanent Residence or Adjust Status, with the USCIS Lockbox Facility.

1. Spouse, parent, unmarried son/daughter under age 21 of a U.S. citizen with an approved or concurrently filed Form I-130;

2. Badania. Czy wiecie, ile to moze kosztowac? I czy ewentualne koszty moga byc czesciowo lub w calosci pokryte z ubezpiecznia zdrowotnego meza(obejmuje mnie - pakiet rodzinny)? - tu tez mam pytanie, ponizej.

Ostatnio pisano w którymś z wątków, że koszta badań wahają się pomiędzy 150 do 250 dolarów. To będzie zależało od tego czy i jakie szczepienia trzeba uzupełnić.

3. I-131. Czy mam sobie ja darowac? Mniej wiecej za rok chcielibysmy odwiedzic rodzinke w Polsce, czy do tego czasu zdarze ze wszystkim?

IMO dobrze mieć "biały paszport" na wszelki wypadek. A jak coś się stanie w Polsce (choroba kogoś bliskiego itp.)i będziesz musiała wyjechać?

4. Akt urodzenia wzielam z Polski, tzw. miedzynarodowy, czyli tlumaczenie na jez. rosyjski i francuski, oraz oznaczenia m.in. w jezyku angielskim. Czy musze go i tak tlumaczyc na jez. angielski (i czy moge to tlumaczenie zrobic sama)?

Możesz przetłumaczyć sama. Musisz dołączyć specjalną formułkę na dole - jestem biegła w obu językach (polskim i angielskim) i powyższe tłumaczenie bla bla bla. Wzór formułki plącze się gdzieś po necie. Jak znajdę to podsunę :)

5. Oraz pytania troche inne, poniewaz jeszcze tego nie sprawdzilismy. Wiem, ze nie bylo problemow z wlaczeniem mnie w ubezpieczenie zdrowotne meza. Ale czy zeby z niego korzystac, nie potrzebuje tymczasowego SSN? A jesli tak, to jak go uzyskac?

Po pierwsze - nie wiem czy to zależy od firmy ubezpieczającej, ale znam osoby które zostały podpięte pod czyjeś ubezpieczenie nie mając SSN.

Po drugie - jak złożysz papiery będziesz uprawniona do uzyskania SSN.

6. Slyszalam, ze jest mozliwe uzyskanie tymczasowego pozwolenia na prace, w trakcie trwania procesu rozpatrywania podania o GC. Czy to prawda i czy to wlasnie jest to I-765? A jesli tak, to ile (mniej-wiecej) trwa uzyskanie takiego pozwolenia?

Tak, chodzi o I-765. Dostaniesz tzw. EAD (Employment Authorization Document). Ustawowo mają 90 dni na przyznanie i przysłanie EAD, ale nie znam osoby która by czekała dłużej niż kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Badania. Czy wiecie, ile to moze kosztowac? I czy ewentualne koszty moga byc czesciowo lub w calosci pokryte z ubezpiecznia zdrowotnego meza(obejmuje mnie - pakiet rodzinny)? - tu tez mam pytanie, ponizej.

Ubezpieczenie zdrowotne nie pokryje kosztow imigracyjnych badan lekarskich, no chyba ze chcialabys sprobowac zrobic szczepienia osobno - ale o nich decyduje lekarz imigracyjny, wiec troche bys sie nachodzila, wiec w sumie na jedno wyjdzie.

Powodzenia

Krysia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merci beaucoup!

Wiem juz od czego zaczac. :)

Jackie, o SSN trzeba sie ubiegac osobno? Chyba faktycznie gdzies o tym czytalam. Poszperam jeszcze na forum..

BTW, zgooglowalam i znalazlam formulke do tlumaczenia. Dzieki! ;)

Ella, te 1500 $ za oba wnioski to i tak wystarczajaco duzo.. (zastanawiam sie czy u nas w Polsce tez tak to strasznie kosztuje?..) :)

Jesli chodzi o slub.. znamy sie 1,5 roku. I nie chcielismy czekac. Mamy nadzieje, ze w USCIS to zrozumieja. :)

KW, powiem szczerze, ze mialam nadzieje, ze uda sie to pokryc z ubezpieczenia.. szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackie, o SSN trzeba sie ubiegac osobno? Chyba faktycznie gdzies o tym czytalam. Poszperam jeszcze na forum..

Przyznanie SSN nie należy do USCIS, więc załatwia się je osobno w biurze Social Security. Ale dopiero gdy dostaniesz papiery potwierdzające przyjęcie dokumentów, bo musisz mieć podstawy do starania sie o SSN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...